2023 DONEGAL SPORTS STAR AWARDS WINNERS BADMINTON BASKETBALL BOXING COACH / MANAGER CUE SPORTS CYCLING DARTS EQUESTRIAN SPECIAL ATHLETE GAELIC FOOTBALL HOCKEY HURLING MARTIAL ARTS MOTOR CYCLING MOTOR SPORT PARA-ATHLETE ROWING RUGBY SEA ANGLING SOCCER SURFING SWIMMING PRIMARY SCHOOL SPORTS BOY PRIMARY SCHOOL SPORTS GIRL SECONDARY SCHOOL SPORTS BOY SECONDARY SCHOOL SPORTS GIRL APPRECIATION CLUB TEAM PRIMARY SCHOOL (SMALL <100) PRIMARY SCHOOL (LARGE >100) PRIMARY SCHOOL SPORTS TEACHER SECONDARY SCHOOL SECONDARY SCHOOL SPORTS TEACHER INTERNATIONAL RECOGNITION BRENDAN MCDAID MEMORIAL SPECIAL ACHIEVEMENT SPORTING ACKNOWLEDGEMENT SPECIAL RECOGNITION YOUTH HALL OF FAME OVERALL DONEGAL SPORTS STAR 2023 SHORTLIST For further information on the Donegal Sports Star Awards go to donegalsportsstarawards.ie or visit Facebook donegalsports.starawards and Twitter @DLsportstars.
ATHLETICS
Kelly McGrory, Tír Chonaill A.C.
Rachael Darragh, Raphoe
Lauren Foy, Ballyshannon 88ers Basketball Club
Danny Duffy, Raphoe A.B.C.
Martin Regan, CLG Naomh Conaill
Ben McMenamin, Convoy
Jamie Meehan, Mountcharles
Adrian Devine, Buncrana
Oisin Orr, Rathmullan
Anna Hennessy, Letterkenny
Daniel O’Reilly, Letterkenny
David Crawford, Donegal Town
Hughie Sweeney, Gweedore
Vicki McGill, North West Special Olympics Club
Oisin Gallen, Sean MacCumhaills
Wendy Patterson, Raphoe Hockey Club
Gerry Gilmore, Setanta
Erin McCole, Ulster Karate-Do Federation
Richard Kerr, Kilmacrennan
Ryan MacHugh, Frosses & Declan Boyle, Glenties
Alan Patterson, Killygordon
Michael O’Boyle, Loughros Point Rowing Club, Ardara
Sadhbh Mc Grath, Cooke R.C. / Ulster
Orlagh McLean, Lough Swilly Sea Angling Club
Erin McLaughlin, Peamount United
Bea Greenberg, Donegal Bay Board Riders
Cora Rooney, Enniskillen Lakelanders
Noah Mc Guire, Scoil an Chaisil, Gleann Cholm Cille
Jasmine Barrett Doherty, Scoil Mhuire, Milford
Odhran McBrearty, St. Columba’s College, Stranorlar
Keri Loughrey, Scoil Mhuire, Buncrana
Padraig Mac Aodha, Gweedore United F.C.
Peadar McGranaghan, Finn Valley A.C.
Finn Valley A.C.
Cockhill Celtic Ulster Senior League Team
Scoil Mhuire, Doire Beaga
St. Aengus N.S., Bridgend
Ciaran Gallagher, Scoil Naomh Fiachra, Illistrin, Letterkenny
Loreto Secondary School Letterkenny
Michelle McDaid, Crana College, Buncrana
Donegal Short Mat Bowls Team
Gartan Open Water Swimmers North Channel Swim Team
Joe Barr, Newtowncunningham
Donegal Dragons
Caolan McFadden, Loreto Community School, Milford / Cranford A.C.
Tom Conaghan, Donegal Town
Oisin Orr, Rathmullan